Aile Danışma Ofisi
Doğan Emrah Zıraman (Aile Danışmanı)

Aile danışmanlığı nedir?

Aralık 31st 2014 Aile Danışmanlığı

Aile Danışmanlığı ülkemiz de yeni denebilecek bir alan olmasına rağmen giderek büyüyen bir alandır. Ancak ailedanışmanlığı konusunda pek çok  danışanın yeterli bilgisi yoktur. Aile Danışmanlığının alanı nelerdir?Aile Danışmanıhangi konularda danışmanlık yapabilir, hangilerinde yapamaz? Kimler aile danışmanına başvurabilir? Aile Danışmanlığı bir meslek midir?

Aile danışmanlığının alanı nedir?

Aile Danışmanlığı isminden de anlaşılacağı gibi aileyi merkeze alan bir danışmanlıktır. Aile eşler, anne-baba çocuk, evli olmasalar da evlenmeyi planlayan çiftleri içine alır. Bir ailenin karşılaşabileceği her türlü durum, sorun aile danışmanlığının konusu alanına girer.

Aile danışmanı hangi konularda danışmanlık yapabilir, hangilerinde yapamaz?

Bir aile danışmanı genel olarak;

 • Aile ici iletişim,
 • Çocuk ve ergenlik,
 • Aile içi şiddet,
 • Aileyi etkileyen travmalar, yaslar,
 • Engelli çocuk, birey ve aile ilişkisi,
 • Evlilik öncesi çift ilişkileri vb. konularda danışmanlık hizmeti verebilir.

Aile danışmanı bireysel terapi, klinik psikoloji , psikiyatri alanları içinde yer alan konularda danışmanlık hizmeti sunamaz.

Kimler aile danışmanına başvurabilir?

Bu konu önemli bir konudur. Aile danışmanına aile ve evlilik öncesi çiftlerin karşılaşabileceği konularla ilgili ve sorunlara sahip  herkes başvurabilir. Ancak aile danışmanlığının çok önemli bir farkı vardır.  Aile danışmanlığı esasta bir grup danışmanlığını içerir. Bu esastan dolayı aile danışmanlığı bireysel danışmadan çok aile bireylerinin veya evlilik öncesi çiftlerin bir arada bulunduğu bir danışmanlık hizmetini temel alır.

Aile ve çiftlerin birlikte aile danışmanlığı hizmeti alması gerçekten önemli ve belirleyici bir konudur.  Çünkü bir çok danışan   ailesi veya  birlikte olduğu kişi ile yaşadığı sorunu aile danışmanına tek başına başvurarak çözmeyi düşünmektedir.  İlk aşamada aile danışmanlığı için tel başına danışmak sorun değildir. Ancak aile danışmanlığının esası grup dinamiği olduğundan danışanın tek başına danışması aile danışmanlığı süreci için asla yeterli değildir. Bu nedenle danışma sürecinin bir aşamasında ailedeki diğer bireylerin veya çiftlerden diğerinin danışma sürecine dahil edilmesi gerekir. Bu nedenle bir danışan eğer ailedeki diğer bireylerin veya beraber olduğu kişinin danışma sürecine dahil olmasını özellikle istemiyorsa aile danışmanın da öncelikle bireysel danışmana (psikolog, psikiyatr, rehberlik uzmanı vblerine) başvurmayı gerekir. Aksi halde aile danışmanı danışma sürecinin bir aşamasında danışanı bireysel danışmana yönlendirmesi gündeme gelecektir.

Aile danışmanlığı bir meslek midir?

4 Eylül 2012 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan yönetmelikte Aile Danışmanlığı olabilecekler  tanımlanmıştır. Buna göre

 • Sosyal Hizmetler
 • Psikoloji
 • Sosyoloji
 • Psikolojik Danışma ve Rehberlik
 • Tıp
 • Hemşirelik
 • Çocuk Gelişimi alanlarından mezun olanlar yönetmelikte tanımlanmış sertifika programlarını başarılı şekilde tamamlamak kaydı ile aile danışmanı olabilir.

Aile Danışmanlığı ülkemizde üniversitelerde okutulan bir bölüm değil, yukarıdaki alanlardan mezun olanların sertifika alarak icra edebildikleri bir meslektir. Ayrıca 18 Nisan 2014 tarihli Resmi Gazete‘de yayınlanan ulusal meslek standardı ile Aile Danışmanlığı bir meslek olarak tanımlanmıştır.
gerekligerekli - yayımlanmayacak


Yorum Yap & Fikrini Paylaş

ölüm ile ayrılığı tartmışlar
elli gram fazla gelmiş ayrılık (anonim)

Sonraki Yazılar

Bağlantılar